Helgoland har indgået en samarbejdsaftale med Ocean Plastic Forum og Dansk Sportsdykker Forbund om projektet Havets Spøgelser.
Projektet går ud på at lokalisere fiskegarn på nogle angivne positioner og melde det ind til en portal.
Nu har du muligheden for at deltage i projektet og få en hyggelig dag eller weekend ud af det.
Kl. 10:00 Mødes vi i Rungsted Havn
Kl. 10:30 Sejler vi
Kl. 18:00 Forventer vi at være i havn igen
Minimum 4 dykkere og maksimum 6 dykkere.
Turen bliver sejlet med Inga hvis vejret tillader det. Hvis der er for mange bølger til at vi kan samle dykkere op med Inga, vil turen i stedet blive sejlet med Helga, hvor det er lettere at samle dykker op. Så meld dig kun på turen hvis du er okay med at sejle med Helga i stedet, også selvom der er lidt bølger.
Turen bliver naturligvis kun gennemført hvis skipper finder det forsvarligt.
Hvis man har lyst, er man velkommen til at melde sig på begge dage, der er mulighed for at 4 dykkere kan overnatte på Inga i Rungsted Havn.
Vi får noget tilskud fra projektet til brændstof, derfor udbyder vi turen til halv pris af hvad den ellers ville koste.
Prisen er derfor kun 300 kr. pr. dag, som inkluderer både morgenmad og frokost.
Hvis turen i stedet bliver sejlet med Helga, vil der ikke være forplejning inkluderet, og så vil prisen blive sat ned til 250 kr. pr. dag.
Max dybde: 20 meter
Certifikat: AOW
Skipper: Morten Mørk
For mere information om projektet kan Martin Fraenkel kontaktes.
For mere information om turen kan skipper Morten Mørk kontaktes.
| Startdato | 07-06-2025 10:00 |
| Slutdato | 07-06-2025 18:00 |
| Tilmelding startdato | 16-mar-2025 |
| Kapacitet | 6 |
| Tilmeldt | 6 |
| Tilgængelige pladser | 0 |
| Tilmeldingsfrist | 31-maj-2025 |
| Pris | 300 kr |
| Lavet af | Malene Mørk |
| Det foregår | Rungsted Havn |